Zmień kontrast strony na zgodny z WCAG Powiększ czcionkę na stronie

Franczyza Społeczna

Chcemy wspierać sektor ekonomii społecznej i dzielić się pasją do piwa, tworzonego przez rzemieślników, dlatego zdecydowaliśmy się zaangażować w budowanie pierwszej w Polsce sieci franczyzy społecznej Browary Spółdzielczego, w ramach projektu: “Model usługi asystenta osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie w lokalu gastronomicznym”.

Dzięki opracowanemu przez nas modelowi franczyzy społecznej Pubu Spółdzielczego, możliwe będzie uruchamianie kolejnych tego typu miejsc w całej Polsce. Tworząc model będziemy się opierać na latach doświadczeń gdańskiego Pubu Spółdzielczego, a elementy modelu planujemy na bieżąco testować we właśnie startującym Pubie Spółdzielczym w Łodzi. Dzięki franczyzie społecznej powstaną kolejne miejsca serwujące świetne piwo kraftowe i jednocześnie dające pracę ludziom, którym często trudno się odnaleźć na rynku pracy: osobom z niepełnosprawnościami i chorującym psychiczne.

Franczyza społeczna jest naszą odpowiedzą na potrzebę rozwijania sektora ekonomii społecznej, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka, związanego z uruchamianiem i prowadzeniem biznesu zaangażowanego społecznie. Zespołom, które zaprosimy do współpracy z ramach franczyzy społecznej, udostępnimy sprawdzony model biznesowy wypracowany na podstawie kilku lat doświadczeń zdobytych podczas prowadzenia Pubu Spółdzielczego w Gdańsku. Model będzie uwzględniał aspekt ekonomiczny i społeczny związany ze specyfiką prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze ekonomii społecznej. Osobne miejsce poświęcimy w nim także zagadnieniom prawnym i potencjalnym źródłom finansowania.

Więcej informacji na stronie projektu: www.franczyzaspoleczna.com

 

 

Projekt „Model usług asystenta osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie w lokalu gastronomicznym” jest realizowany przez Spółdzielnię Socjalną „Dalba” w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest dostosowanie idei franczyzy (jako modelu działalności biznesowej) do specyficznych warunków funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej, poprzez wdrożenie systemu franczyzy społecznej opartej na replikowalnym modelu usługi asystenta osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie w lokalu gastronomicznym w sieci franczyzowej złożonej z 5 PES (1 franczyzodawca i 4 franczyzobiorców), z co najmniej 2 województw.

Efekty projektu:

  1. Wypracowanie mechanizmów franczyzy społecznej wraz z zestawem narzędzi oraz modelu partycypacyjnego zarządzania funduszem franczyzowym dla sieci co najmniej 5 PES(franczyzodawca i 4 franczyzobiorców) zatrudniających osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie
  2. Wzrost kompetencji i umiejętności 12 liderów oraz kadry zarządzającej z 6 PES (potencjalnych franczyzobiorców) poprzez cykl szkoleń teoretycznych i praktycznych w ramach Akademii Marki, w zakresie zarządzania franczyzą społeczną, ze szczególnym uwzględnieniem asystenta wspierającego osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie oraz prowadzeniem przedsiębiorstwa społecznego.

Głównymi metodami realizacji celów szczegółowych będzie proces tworzenia modelowych rozwiązań branżowej franczyzy społecznej prowadzonej przez PES (franczyzobiorców), oparty o istniejący i działający od 3 lat na rynku, model usługi asystenta osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie w lokalu gastronomicznym (franczyzodawca) zatrudniający osoby niepełnosprawnej i chorującej psychicznie Zapewni to możliwość przenoszenia na franczyzobiorców (PES) działalności ekonomicznej i społecznej franczyzodawcy i wypracowanie trwałych mechanizmów korzystania z systemu franczyzowego.

 

WARTOŚĆ PROJEKTU: 1 999 192,80 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 1 684 919,69 zł