Zmień kontrast strony na zgodny z WCAG Powiększ czcionkę na stronie

Publikacje

Wybierz tematykę:    Dowolna    Księgowość    Pozyskiwanie funduszy    Prawo    Spółdzielnie socjalne    Zarządzanie organizacją   
Zarządzanie ryzykiem w organizacjach pozarządowych

T. Zagrodzka

Zarządzanie ryzykiem w organizacjach pozarządowych

Kilka słów o ryzyku w organizacjach pozarządowych Poniższy tekst powstał na podstawie publikacji pt. „Zarządzanie ryzykiem korporacyjnym – zintegrowana struktura ramowa”, przygotowanej przez – amerykańską organizację sektora prywatnego, założoną w celu sponsorowania Krajowej Komisji ds. Nieuczciwej Sprawozdawczości Finansowej (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission, w skrócie zwanej COSO). Celem tej organizacji jest doskonalenie jakości sprawozdawczości finansowej spółek, poprzez propagowanie etyki biznesu i efektywne kontrole wewnętrzne. Na jej zlecenie PricewatershouseCoopers opracował strukturę umożliwiającą zarządom organizacji ocenę i ulepszanie zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie (tzw. COSO II).

Własność społeczna – czyli czyja? Organizacje pozarządowe a ich majątek

P. Frączak

Własność społeczna – czyli czyja? Organizacje pozarządowe a ich majątek

Dyskusja o własności społecznej nie jest elementem dyskursu publicznego. Wystarczy zwrócić uwagę chociażby na debatę nad przyszłością służby zdrowia, gdzie zupełnie pomija się rozważanie opcji uspołecznienia. Nie podniosły się również głosy w obronie własności społecznej w kontekście kolejnych zmian prawnych dotyczących spółdzielni, w tym – ostatnio – spółdzielni mieszkaniowych. Temat nie znajduje zrozumienia nawet wśród samych organizacji pozarządowych, choć przecież przyjęte rozstrzygnięcia (lub ich brak) mogą przyczynić się do rozwoju trzeciego sektora lub przysporzyć mu trudności w codziennej działalności.

Grzechy główne organizacji pozarządowych czyli o co chodzi z tą etyką…

P. Frączak

Grzechy główne organizacji pozarządowych czyli o co chodzi z tą etyką…

W ramach Pozarządowej Akademii Finansów i Zarządzania odbywają się spotkania dotyczące zagadnień etycznych w działalności organizacji pozarządowych. Wyraźnie widać, że osoby uczestniczące w tych spotkaniach nie bardzo umieją określić, o czym właściwie jest mowa. Spróbujemy to wyjaśnić i odpowiedzieć na pytanie zasadnicze: „dlaczego przestrzegamy 10 przykazań”? Pytanie to dotyczy również tych, którzy za sprawą swoich poglądów czy wyznawanej wiary wcale nie czują się zobligowani do poznania dekalogu. A zatem – czy zasada „nie kradnij” jest czymś innym niż norma prawna zakazująca przywłaszczania sobie cudzych rzeczy i przewidująca sankcję za taki czyn? Inaczej mówiąc – czy nie kradniemy dlatego, że grozi nam za to kara (bo gdyby nie groziła...), czy też wkracza tu... ...etyka pracy w organizacjach?

Co członek Komisji Rewizyjnej wiedzieć powinien

P. Frączak

Co członek Komisji Rewizyjnej wiedzieć powinien

Nowa publikacja, skierowana do członków Komisji Rewizyjnej. Ilustracje: Edward Lutczyn

Podejmowanie decyzji czyli jak myślą organizacje

P. Frączak

Podejmowanie decyzji czyli jak myślą organizacje

Ta książeczka jest próbą zwrócenia uwagi na procesy decyzyjne, tak abyście zdali sobie sprawę z tego, jak Wasze przedsiębiorstwo społeczne "myśli". Może to Wam pomóc w prowadzeniu skutecznej działalności.

Dla dobra wspólnego

Piotr Frączak

Dla dobra wspólnego

Poradnik zarządzania w ekonomii społecznej. Mamy nadzieję, że prezentowany podręcznik, próbujący przybliżyć specyfikę procesów ekonomizacji w organizacjach pozarządowych, pozwoli wielu osobom, które odpowiadają za zarządzanie organizacjami, nie tylko zrozumieć istotę zarządzania, ale także polubić tę część swojej pracy, która często ma taki sam wpływ na ostateczne efekty, jak działania merytoryczne. ilustracje: Edward Lutczyn Prosimy o drukowanie publikacji po uprzednim zapisaniu jej na dysku.