II Forum Doradców Lokalnych i Organizacji Wspierających
Porozmawiajmy o standardach poradnictwa, narzędziach pracy Doradców i Doradczyń oraz dobrych praktykach
Co za nami...
W dniach 26-27 października w Ołtarzewie pod Warszawą spotkali się Doradcy i Doradczynie na co dzień udzielający porad organizacjom pozarządowym, Przedstawiciele organizacji wspierających i sieci doradczych i Przedstawiciele samorządów z całej Polski. W Forum wzięło udział około 60 osób.
Uczestnicy Forum, reprezentujący różnorodne środowiska doradcze (Ośrodki Wspierania Ekonomii Społecznej, Lokalne Grupy Działania i inne) dyskutowali z panem Jerzym Boczoniem z Sieci SPLOT i panią Beatą Juraszek-Kopacz z FRSO nad standardami organizacji wspierających.
Mieli także możliwość poznania podczas warsztatów kilku ciekawych narzędzi wspierających pracę w organizacjach i z organizacjami:
Aplikację 2do2 – narzędzie webowe, stworzone do zarządzania finansami, przygotowane w odpowiedzi na potrzeby organizacji pozarządowych. Aplikacja pomaga rozliczyć budżet projektu, na bieżąco monitorować stan budżetu, skraca drogę do przygotowania rozliczeń końcowych, pomaga prowadzić bieżące rozliczenia organizacji.
TOOLBOX – narzędzie służące do budowania potencjału organizacji i wspierania procesów planowania strategicznego, wypracowane przez międzynarodowy zespół na potrzeby budowania społeczeństwa obywatelskiego. Koncentruje się na 13 wybranych obszarach dotyczących najczęściej spotykanych wyzwań dla organizacji poruszających się w tematyce społeczeństwa obywatelskiego.
Skalę Współpracy – ciekawy model mogący usprawniający współpracę w organizacjach. Korzystanie z modelu przynosi szereg wskazówek, dlaczego ktoś może czuć się w zespole nieswojo, skąd bierze się bierność oraz jak podtrzymać zaangażowanie. Jak wyjść ze świata “robię swoje” do świata “działajmy razem”? Co zrobić, gdy w zespole pojawia się konflikt – a nasze intencje były wprost przeciwne? Jak podtrzymać zaangażowanie dobrze działającego zespołu – m.in. na te pytania odpowiada Skala Współpracy.
Narzędzie do samodzielnego zaplanowania działalności gospodarczej – zestaw ważnych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć zanim uruchomi się odpłatną działalność statutową lub działalność gospodarczą oraz materiałów, które pomogą odpowiedzieć na te pytania. Narzędzie jest przeznaczone dla każdej organizacji społecznej, która chce zwiększyć swoją niezależność finansową dzięki uruchomieniu odpłatnej działalności statutowej lub działalności gospodarczej.
Ostatnim punktem programu był panel dyskusyjny dotyczący dobrych praktyk we współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. W panelu wzięli udział Przedstawiciele samorządów:
pani Ewa Kolankiewicz – Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
pan Piotr Drygała – Naczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. Społeczeństwa Obywatelskiego
pan Mariusz Brelski – Pełnomocnik Starosty Kieleckiego ds. organizacji pozarządowych
pani Dorota Piechowicz-Witoń – Naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego Urząd Miasta Opole
pan Jakub Kamiński ze Stowarzyszenia Europa i MY
Panel poprowadziła Beata Juraszek-Kopacz.
Program Forum
26 października (czwartek) – Standardy organizacji wspierających
12-12.30 – przyjazd uczestników, zakwaterowanie
12.30 – lunch
13.00 – otwarcie Forum
Beata Juraszek-Kopacz
13.30 – 15.30 – Standardy organizacji wspierających
Jerzy Boczoń, Sieć SPLOT
15.30 – kawa
16.00 – 18.00 praca w grupach
18.30 – kolacja i wieczór integracyjny