Zmień kontrast strony na zgodny z WCAG Powiększ czcionkę na stronie

II Forum Doradców Lokalnych i Organizacji Wspierających

Porozmawiajmy o standardach poradnictwa, narzędziach pracy Doradców i Doradczyń oraz dobrych praktykach

Co za nami...

W dniach 26-27 października w Ołtarzewie pod Warszawą spotkali się Doradcy i Doradczynie na co dzień udzielający porad organizacjom pozarządowym, Przedstawiciele organizacji wspierających i sieci doradczych i Przedstawiciele samorządów z całej Polski. W Forum wzięło udział około 60 osób.

Uczestnicy Forum, reprezentujący różnorodne środowiska doradcze (Ośrodki Wspierania Ekonomii Społecznej, Lokalne Grupy Działania i inne) dyskutowali z panem Jerzym Boczoniem z Sieci SPLOT i panią Beatą Juraszek-Kopacz z FRSO nad standardami organizacji wspierających.

Mieli także możliwość poznania podczas warsztatów kilku ciekawych narzędzi wspierających pracę w organizacjach i z organizacjami:

Aplikację 2do2 – narzędzie webowe, stworzone do zarządzania finansami, przygotowane w odpowiedzi na potrzeby organizacji pozarządowych. Aplikacja pomaga rozliczyć budżet projektu, na bieżąco monitorować stan budżetu, skraca drogę do przygotowania rozliczeń końcowych, pomaga prowadzić bieżące rozliczenia organizacji.

TOOLBOX – narzędzie służące do budowania potencjału organizacji i wspierania procesów planowania strategicznego, wypracowane przez międzynarodowy zespół na potrzeby budowania społeczeństwa obywatelskiego. Koncentruje się na 13 wybranych obszarach dotyczących najczęściej spotykanych wyzwań dla organizacji poruszających się w tematyce społeczeństwa obywatelskiego.

Skalę Współpracy – ciekawy model mogący usprawniający współpracę w organizacjach. Korzystanie z modelu przynosi szereg wskazówek, dlaczego ktoś może czuć się w zespole nieswojo, skąd bierze się bierność oraz jak podtrzymać zaangażowanie. Jak wyjść ze świata “robię swoje” do świata “działajmy razem”? Co zrobić, gdy w zespole pojawia się konflikt – a nasze intencje były wprost przeciwne? Jak podtrzymać zaangażowanie dobrze działającego zespołu – m.in. na te pytania odpowiada Skala Współpracy.

Narzędzie do samodzielnego zaplanowania działalności gospodarczejzestaw ważnych pytań, na które warto sobie odpowiedzieć zanim uruchomi się odpłatną działalność statutową lub działalność gospodarczą oraz materiałów, które pomogą odpowiedzieć na te pytania. Narzędzie jest przeznaczone dla każdej organizacji społecznej, która chce zwiększyć swoją niezależność finansową dzięki uruchomieniu odpłatnej działalności statutowej lub działalności gospodarczej.

Ostatnim punktem programu był panel dyskusyjny dotyczący dobrych praktyk we współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi. W panelu wzięli udział Przedstawiciele samorządów:

pani Ewa KolankiewiczDyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi

pan Piotr DrygałaNaczelnik Wydziału Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Pełnomocnik Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza ds. Społeczeństwa Obywatelskiego

pan Mariusz Brelski Pełnomocnik Starosty Kieleckiego ds. organizacji pozarządowych

pani Dorota Piechowicz-Witoń Naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego Urząd Miasta Opole

pan Jakub Kamiński ze Stowarzyszenia Europa i MY

Panel poprowadziła Beata Juraszek-Kopacz.

Program Forum

 26 października (czwartek) – Standardy organizacji wspierających

12-12.30 – przyjazd uczestników, zakwaterowanie

12.30 – lunch

13.00 – otwarcie Forum

Beata Juraszek-Kopacz

13.30 – 15.30 – Standardy organizacji wspierających

Jerzy Boczoń, Sieć SPLOT

15.30 – kawa

16.00 – 18.00 praca w grupach

18.30 – kolacja i wieczór integracyjny

 

27 października (piątek) – Dobre praktyki, współpraca z samorządami

9.00 – 11.00 – Forum Narzędzi i Dobrych Praktyk – warsztaty

(także stoiska organizacji prezentujących ciekawe narzędzia wspierania podopiecznych)

Obraz przekierowuje na stronę modelu Skali Współpracy

11.00 – kawa

11.15 – 13.15 – Rola samorządów we wzmacnianiu potencjału organizacji pozarządowych i ośrodków wsparcia. Dobre praktyki i wyzwania – panel z udziałem przedstawicieli samorządów różnego szczebla

13.30 lunch

Co udało nam się wypracować w zeszłym roku?

Poznaj Mapę Sieci Wsparcia

Organizator

logotyp FRSO

Fundator

logotyp Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności z odnośnikiem do strony PAFW

Masz pytanie? Napisz do nas!

2 + 3 =